| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T, White & Burgandy) | ₹ 9,999 |
Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T) price in India starts from ₹ 9,999. The lowest price of Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T) is ₹ 9,999 at Flipkart on 11th May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T) |
| Price in India | ₹9,999 |
| Model Name | Epicool 70T |
| Colour | White & Burgandy |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 113 cm x 45 cm |
| Warranty Summary | Manufacturing Defects |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any other damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T)
₹9,999
NASA’s Curiosity Rover Stalled on Mars for Six Days by Stuck Rock
I Will Find OTT Release Date Revealed: When and Where to Watch Sam Worthington, Britt Lower Starrer Series Online?
Cook with Comali Season 7 is Now Streaming on JioHotstar
Kartavya OTT Release Date Confirmed: When and Where to Watch Saif Ali Khan Starrer Online?