| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 14 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT140UPA/BRSS, Wine Red & White) | ₹ 16,999 |
Voltas Beko 14 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT140UPA/BRSS) price in India starts from ₹ 16,999. The lowest price of Voltas Beko 14 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT140UPA/BRSS) is ₹ 16,999 at Amazon on 27th April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 14 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT140UPA/BRSS) |
| Price in India | ₹16,999 |
| Release date | 1st December 2023 |
| Model Name | WTT140UPA/BRSS |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Dimensions (mm) | 112.00 x 92.00 x 0.00 |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Outer Body Material | Plastic |
| Technology Used | Special Pulsator Technology |
| Wash Program Types | 4 - Gentle, Normal, Strong, Heavy |
| Washing Capacity | 14 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Wash Motor Rating | 740 W |
| Warranty Summary | This Also Covers All Manufacturing Defects 2 Years Comprehensive Warranty on Product, 5 Years Warranty on Spin Motor and 10 Years Warranty on Wash Motor |
| Warranty Service Type | Onsite |
Voltas Beko 14 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT140UPA/BRSS)
₹16,999
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features