Voltas Beko 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL65VPBGX) price in India starts from ₹ 16,370. The lowest price of Voltas Beko 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL65VPBGX) is ₹ 16,370 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL65VPBGX) |
| Price in India | ₹16,370 |
| Release date | 6th September 2022 |
| Model Name | WTL65VPBGX |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Shade | Black |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 55.00 x 0.00 |
| Depth | 55.5 cm |
| Weight | 33 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Wash Program Types | 10 - Fountain Wash |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | No |
| Spin Only | Yes |
| Fuzzy Logic | No |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | AutoQuick/Cotton / Daily/Wool/Bedding/Fountain Wash/Deep Clean / Denim/Delicate / Saree/Mix / Multicolor/Tub Clean" |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
| Warranty Summary | 3 Years Comprehensive Warranty and 12 Years Motor Warranty |
| Covered in Warranty | Machine and Motors are Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-Site |