| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 184 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (DAS18455ITWDE) | ₹ 16,390 |
| Whirlpool 184 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (DAS18455ITWDE, Wine Spring) | ₹ 16,990 |
Whirlpool 184 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (DAS18455ITWDE) price in India starts from ₹ 16,390. The lowest price of Whirlpool 184 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (DAS18455ITWDE) is ₹ 16,390 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 184 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (DAS18455ITWDE) |
| Price in India | ₹16,390 |
| Model Name | DAS18455ITWDE |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 184 L |
| Colours | Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 137.00 x 59.50 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 40.6 kg |
| Power Consumption | 132 W |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 9 Years Warranty on Compressor |
Whirlpool 184 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (DAS18455ITWDE)
₹16,390
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM