| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (205 Magicool PRM 4S INV, Wine Radiance) | ₹ 16,050 |
Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (205 Magicool PRM 4S INV) price in India starts from ₹ 16,050. The lowest price of Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (205 Magicool PRM 4S INV) is ₹ 16,050 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (205 Magicool PRM 4S INV) |
| Price in India | ₹16,050 |
| Model Name | 205 Magicool PRM 4S INV |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Wine Radiance |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 125.00 x 66.50 x 0.00 |
| Depth | 59.5 cm |
| Weight | 32.4 Kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 132 W |
| Power Requirement | AC 95-300V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | External Handle with Chrome Plated |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Insulated Capillary Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 9 Years Additional Warranty on Compressor. |
Whirlpool 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (205 Magicool PRM 4S INV)
₹16,050
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM