| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DAS19243ITAUC, Sapphire Mulia) | ₹ 16,990 |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DAS19243ITAUC) price in India starts from ₹ 16,990. The lowest price of Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DAS19243ITAUC) is ₹ 16,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DAS19243ITAUC) |
| Price in India | ₹16,990 |
| Release date | 4th February 2023 |
| Model Name | DAS19243ITAUC |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | IntelliSense Inverter Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Colours | Sapphire |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 144.80 x 53.10 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 36.9 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss |
| Handle type | Full Chrome Breathe Arc Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year product warranty and 10 Year compressor warranty |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DAS19243ITAUC)
₹16,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM