| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPC PRM 3S, Purple Flower Rain) | ₹ 14,500 |
| Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPC PRM 3S, Sapphire Flower Rain) | ₹ 15,800 |
Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPC PRM 3S) price in India starts from ₹ 15,800. The lowest price of Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPC PRM 3S) is ₹ 15,800 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPC PRM 3S) |
| Price in India | ₹15,800 |
| Model Name | 215 IMPC PRM 3S |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 200 L |
| Colours | Sapphire Flower Rain |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 125.50 x 53.50 x 0.00 |
| Depth | 61.5 cm |
| Weight | 36.4 kg |
| Power Consumption | 170 W |
| Power Requirement | AC 130-300V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Flushed Chrome Handle |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPC PRM 3S)
₹15,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM