| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 215 F5F, Sapphire Mulia) | ₹ 16,590 |
Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 215 F5F) price in India starts from ₹ 16,590. The lowest price of Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 215 F5F) is ₹ 16,590 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 215 F5F) |
| Price in India | ₹16,590 |
| Model Name | DC 215 F5F |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 200 L |
| Colours | Sapphire Mulia |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.20 x 53.10 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 36.9 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 170 W |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Breath Arc Handle |
| Technology Used | Advanced Insulated Capillary Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 215 F5F)
₹16,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM