| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F, Wine Abyss) | ₹ 24,790 |
| Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F, Alpha Steel) | ₹ 25,490 |
Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F) price in India starts from ₹ 25,490. The lowest price of Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F) is ₹ 25,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F) |
| Price in India | ₹25,490 |
| Release date | 15th December 2020 |
| Model Name | DC 305 F |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Non Inverter Compressor |
| Capacity | 280 L |
| Colours | Alpha Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 160.80 x 60.60 x 0.00 |
| Depth | 71.3 cm |
| Weight | 49.7 kg |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | AC 130-300V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Technology Used | Intellisense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 year on product, 10 years on compressor |
Whirlpool 280 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (DC 305 F)
₹25,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM