| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS8014BYM52E, Midnight Grey) | ₹ 30,990 |
Whirlpool 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS8014BYM52E) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Whirlpool 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS8014BYM52E) is ₹ 30,990 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS8014BYM52E) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Release date | 19th February 2024 |
| Model Name | XS8014BYM52E |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Midnight Grey |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 64.00 x 0.00 |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 71.2 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Zero Pressure Fill Technology |
| Wash Program Types | 15 - Sanitize, Cotton, Eco Cotton, Bedding Curtains,Rapid 30min, Stainwash, Baby care, Daily wash, Bed & bath, Woollens, Delicate, Active Wear, Rinse & Spin, Spin & Drain, Drum Clean |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Spin Only | Yes |
| Other Wash Modes | Drum Clean, Spin & Drain, Rinse & Spin, Active Wear, Delicate, Woolens, Bed & Bath, Bedding Curtains, Eco Cotton, Cotton, Daily Wash, Baby Care, Stain Wash, Rapid 30 min, Sanitize |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 8 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Whirlpool 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS8014BYM52E)
₹30,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications