| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace 7.0 Supreme Pro, Red) | ₹ 10,559 |
Whirlpool 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace 7.0 Supreme Pro) price in India starts from ₹ 10,559. The lowest price of Whirlpool 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace 7.0 Supreme Pro) is ₹ 10,559 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace 7.0 Supreme Pro) |
| Price in India | ₹10,559 |
| Model Name | Ace 7.0 Supreme Pro |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Red |
| Shade | Pro Win |
| Dimensions (mm) | 95.60 x 79.30 x 0.00 |
| Depth | 48.5 cm |
| Weight | 19 kg |
| Wash Program Types | 3 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | No |
| Warranty Summary | 2 Years comprehensive + additional 3 years on wash and spin motor |
| Covered in Warranty | 2 Years Comprehensive warranty( Any manufacturing defect will be covered for whole product) |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Whirlpool 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (Ace 7.0 Supreme Pro)
₹10,559
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM