Acer Aspire E E5-573-30KU is a Linux laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 8GB of RAM. The Acer Aspire E E5-573-30KU packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 5500. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, VGA Port, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire E E5-573-30KU price in India starts at Rs. 33,260.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire E E5-573-30KU |
| Price in India | ₹33,260 |
| Model Number | E5-573-30KU |
| Series | Aspire E |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 256.00 x 29.20 |
| Weight (kg) | 2.4 |
| Colours | Charcoal Grey |
| Operating system | Linux |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5005U |
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Burst Clock Speed | 3 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 5500 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3L |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Yes |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire E E5-573-30KU
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM