Acer Swift Go (2023) is a Windows 11 laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 2880x1800 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Acer Swift Go (2023) packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Iris Xe. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 2 USB ports (1 x USB 3.0 (Type C)), USB 3.2 Gen 1 (Type A), HDMI Port ports.
As of 12th May 2026, Acer Swift Go (2023) price in India starts at Rs. 79,990.
| Brand | Acer |
| Model | Swift Go (2023) |
| Price in India | ₹79,990 |
| Release date | 27th April 2023 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | Swift Go |
| Dimensions (mm) | 1.49 x 31.20 x 21.70 |
| Weight (kg) | 1.25 |
| Colours | Silver |
| Material | PC/ABS Plastic |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 65 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 2880x1800 pixels |
| Processor | Intel Core i5 13th Gen |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Intel Iris Xe |
| SSD | 512GB |
| eMMC | 16GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 (Type C) |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| HDMI Port | Yes |
Acer Swift Go (2023)
GTA 6 Third Trailer Rumours Gather Steam After Sony Asks PS4 Users to Upgrade to PS5 Ahead of Launch
Samsung Launches Certified Re-Newed Programme in India; Offers Refurbished Galaxy S25, Galaxy A56 Models