Apple MacBook Air MD712HN/B is a macOS laptop that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Apple MacBook Air MD712HN/B packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 2 USB ports (2 x USB 3.0), USB Ports ports.
As of 1st April 2026, Apple MacBook Air MD712HN/B price in India starts at Rs. 79,900.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air MD712HN/B |
| Price in India | ₹79,900 |
| Model Number | MD712HN/B |
| Series | MacBook Air |
| Dimensions (mm) | 300.00 x 192.00 x 17.00 |
| Weight (kg) | 1.08 |
| Colours | Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 9 |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
Apple MacBook Air MD712HN/B
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM