Apple MacBook Pro 16-inch 2021 is a macOS laptop with a 16.20-inch display that has a resolution of 3546x2234 pixels. It is powered by a Apple M1 Pro processor and it comes with 16GB of RAM. The Apple MacBook Pro 16-inch 2021 packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 3 USB ports, Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 19th May 2026, Apple MacBook Pro 16-inch 2021 price in India starts at Rs. 207,994.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple MacBook Pro 2021 Laptop (Mac, 16GB RAM, 1TB SSD, Apple M1 Pro 10 Core, Space Grey, 16 inch) | ₹ 207,994 |
| Apple MacBook Pro 2021 Laptop (Mac, 16GB RAM, 1TB SSD, Apple M1 Pro 10 Core, Silver, 16 inch) | ₹ 210,990 |
| Apple MacBook Pro 2021 Laptop (Mac, 16GB RAM, 512GB SSD, Apple M1 Pro 10 Core, Silver, 16 inch) | ₹ 222,990 |
| Apple MacBook Pro 2021 Laptop (Mac, 16GB RAM, 512GB SSD, Apple M1 Pro 10 Core, Space Grey, 16 inch) | ₹ 239,900 |
| Apple MacBook Pro 2021 Laptop (Mac, 32GB RAM, 1TB SSD, Apple M1 Max 10 Core, Space Grey, 16 inch) | ₹ 296,894 |
Apple MacBook Pro 16-inch 2021 price in India starts from ₹ 207,994. The lowest price of Apple MacBook Pro 16-inch 2021 is ₹ 207,994 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro 16-inch 2021 |
| Price in India | ₹207,994 |
| Release date | 18th October 2021 |
| Dimensions (mm) | 24.81 x 35.57 x 1.68 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Silver, Space Gray |
| Material | Aluminium |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 21 |
| Battery Capacity (WHR) | 100 |
| Size | 16.20-inch |
| Resolution | 3546x2234 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| RAM | 16GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 3 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Apple MacBook Pro 16-inch 2021
₹207,994
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications