Asus R541UV-DM525 is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus R541UV-DM525 packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 920MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 2 USB ports, HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus R541UV-DM525 price in India starts at Rs. 45,835.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus R541UV-DM525 Laptop (DOS, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 45,835 |
Asus R541UV-DM525 price in India starts from ₹ 45,835. The lowest price of Asus R541UV-DM525 is ₹ 45,835 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | R541UV-DM525 |
| Price in India | ₹45,835 |
| Model Number | R541UV-DM525 |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 260.00 x 22.90 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 920MX |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus R541UV-DM525
₹45,835
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM