Asus ROG GL502VS-FY057T is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 32GB of RAM. The Asus ROG GL502VS-FY057T packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1070. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (3 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 2 (Type C)), HDMI Port, Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus ROG GL502VS-FY057T price in India starts at Rs. 1,75,990.
| Brand | Asus |
| Model | ROG GL502VS-FY057T |
| Price in India | ₹1,75,990 |
| Model Number | GL502VS-FY057T |
| Series | ROG |
| Dimensions (mm) | 390.00 x 266.00 x 301.00 |
| Weight (kg) | 2.34 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 6700HQ |
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 32GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1070 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 2 (Type C) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus ROG GL502VS-FY057T
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM