| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAB16161IN, White) | ₹ 24,499 |
Bosch 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAB16161IN) price in India starts from ₹ 24,499. The lowest price of Bosch 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAB16161IN) is ₹ 24,499 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAB16161IN) |
| Price in India | ₹24,499 |
| Release date | 27th June 2016 |
| Model Name | WAB16161IN |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 84.80 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 63 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 9 - Easy Care Plus, Mixed Load, Allergy Plus, Sportswear, Drain, Shirts / Blouses |
| Washing Capacity | 6 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 800 RPM |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Other Wash Modes | Rinse, Wool, Delicates / Silk |
| Power Consumption | 153 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Wheel Support | No |
| Warranty Summary | 2 Year Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor from Bosch |
| Covered in Warranty | Warranty period starts from the date of purchase of product Warranty is confined only to the first purchase of the appliance and is non- transferrable Warranty covers only manufacturing defects in material and workmanship that may arise despite normal operation and usage of the appliance as mentioned in the operating manual |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover Any consequential or resulting liability ,damage or loss to property or life arising directly or indirectly as result of appliance failure / breakdown Defects caused by pets, rats , or any other animal or insect Normal wear & tear of parts or any other acts of God. Warranty does not include preventive checks, routine maintenance , cleaning. |
| Warranty Service Type | NA |
Bosch 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAB16161IN)
₹24,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM