| Brand | BPL |
| Model | 43-inch LED Full HD Smart TV (Stellar T43SF24A) |
| Price in India | ₹17,490 |
| Model Name | Stellar T43SF24A |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | Yes |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 97 cm x 8 cm |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| PC D-sub | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Power Consumption | 60W, 0.5W (Standby |
| Touch Remote | No |
| Battery Type | AAA |
| Processor | Quad-Core Processor |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Android Based |
| Operating System | Android Based |
| Screen Mirroring | Yes |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
BPL 43-inch LED Full HD Smart TV (Stellar T43SF24A)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM