| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Cleair Mini Room Air Purifier (Silver) | ₹ 4,499 |
Cleair Mini Room Air Purifier price in India starts from ₹ 4,499. The lowest price of Cleair Mini Room Air Purifier is ₹ 4,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Cleair |
| Model | Mini Room Air Purifier |
| Price in India | ₹4,499 |
| Model Name | Mini |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Dimensions (mm) | 51.00 x 29.00 x 0.00 |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| Shade | Silver |
| Material | ABS Body |
| Coverage Area | 180 sq ft |
| Control Type | Remote |
| Suitable For | House, School, Hospital, Office |
| Air Flow Level | 134.5 cu.m/hr |
| Ionizer | Yes |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 30 W |
| Noise Level | 45 dB |
| Covered in Warranty | 2 years |
Cleair Mini Room Air Purifier
₹4,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM