Dell UltraSharp 32 vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Dell UltraSharp 32
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Dell UltraSharp 32
key specs
Display
32.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
OS
WebOS
Smart TV
Yes
general
Brand
Dell
LG
Model
UltraSharp 32
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Release date
February 7, 2022
Model Name
49UK7500PTA
Display Size
32 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Series
UltraSharp
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
90
Color
Silver
Smart TV
Yes
Curve TV
No
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
video features
Brightness
400
Contrast Ratio
2000:1
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
mpeg
power features
Power Consumption
90
0.3 W (Standby)
dimensions
Width x Height x Depth (with stand)
713.74x233.68x469.9
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
10.3
14.5 kg
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
13 kg
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
smart tv features
Operating System
WebOS
Related Comparisons
OnePlus TV 43 Y1S Pro vs Dell UltraSharp 32
Dell UltraSharp 32 vs Vu Premium 32 Smart TV
Dell UltraSharp 32 vs Redmi Smart TV 43
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Dell UltraSharp 4K Monitors With LG's IPS Black Technology Launched: All Details
Advertisement
TRENDING
iQOO Z11 India Launch Timeline, Price Leaked; Could Feature This Chipset
Realme Buds Air 8 Pro, Watch S5 to Launch in India on This Date
This Redmi Turbo Series Phone Will Launch in India Soon
Huawei MatePad Pro Max Launched Globally With Slim Design, 4.7mm Build