Acer has launched the Aspire 5 AI in India with up to Intel Core Ultra 7 H-series processors, a 14-inch WUXGA display, and up to 32GB of LPDDR5 RAM. The laptop offers up to 1TB PCIe Gen 4 SSD storage, runs Windows 11 Home, and supports Copilot+ features. It also includes Wi-Fi 6, a Full HD webcam with a privacy shutter, and 65W USB Type-C charging. Pricing starts at R...
Acer Aspire 5 AI is a Windows 11 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Acer Aspire 5 AI packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Mic In ports.
As of 21st May 2026, Acer Aspire 5 AI price in India starts at Rs. 79,999.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 5 AI |
| Price in India | ₹79,999 |
| Release date | 20th May 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 218.50 x 312.50 x 17.50 |
| Weight (kg) | 1.2kg |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 53.8 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 5 125H |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Mic In | Yes |
Acer Aspire 5 AI
Lenovo Legion 5 15IAX11 With 15.3-Inch OLED Display, Up to Intel Core Ultra 9 CPU Listed Online