| Brand | Blackox |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (42YX4001) |
| Price in India | ₹24,999 |
| Model Name | 42YX4001 |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Series | Non-smart LED |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Analog Audio Input | Yes |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 1800:1 (Static) |
| Supported Video Formats | MP4, AVI, FLV, WMV, HDMI: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, M4A, AAC |
| Power Consumption | 45 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
Blackox 40 Inch LED Full HD TV (42YX4001)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM