| Brand | Blackox |
| Model | 48 Inch LED Full HD TV (50LF4802) |
| Price in India | ₹33,999 |
| Model Name | 50LF4802 |
| Display Size | 48 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Premium Smart LED |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Static) |
| View Angle | 178 Degree |
| Supported Video Formats | MP4, AVI, FLV, WMV, HDMI: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, M4A, AAC |
| Power Consumption | 105 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | Yes |
| Stand Features | Wall Mount |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play |
Blackox 48 Inch LED Full HD TV (50LF4802)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM