| Product Name | Price in India |
|---|---|
| BPL 50 Inches Full HD LED Stard TV (VIVID BPL127F2010J, Black) | ₹ 34,990 |
BPL 50 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL127F2010J) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of BPL 50 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL127F2010J) is ₹ 34,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | BPL |
| Model | 50 Inch LED Full HD TV (VIVID 127F2010J) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | VIVID BPL127F2010J |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1127 mm x 666 mm x 62 mm |
| Weight (without stand) | 10.5 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1127 mm x 716 mm x 263 mm |
| Weight (with stand) | 11.4 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Component In (RGB Cable) | 1 Component Video (Y, Pb, Pr) Input |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 100 W, 1 W (Standby) |
| Refresh Rate (Hz) | 240 |
| Battery Type | AAA |
BPL 50 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL127F2010J)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM