| Product Name | Price in India |
|---|---|
| BPL 55 Inches Full HD LED TV (VIVID BPL139F2010J, Black) | ₹ 44,990 |
BPL 55 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL139F2010J) price in India starts from ₹ 44,990. The lowest price of BPL 55 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL139F2010J) is ₹ 44,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | BPL |
| Model | 55 Inch LED Full HD TV (VIVID 139F2010J) |
| Price in India | ₹44,990 |
| Model Name | VIVID BPL139F2010J |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1231 mm x 1231 mm x 52 mm |
| Weight (without stand) | 19.1 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1231 mm x 776 mm x 315 mm |
| Weight (with stand) | 20 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Component In (RGB Cable) | Component (Y, Pb, Pr) Input: 1 |
| Brightness | 250 cd/m |
| Contrast Ratio | 250:01:00 (Static) |
| View Angle | 175 degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | MPEG - (1 / 2 / 4), MOV, MKV, MP4, MPG, DAT, VOB, AVI |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 16 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, AAC, MP2, PCM |
| Power Consumption | 50 W, 1 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
BPL 55 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL139F2010J)
₹44,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM