| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Canon EOS R50 Mirrorless Camera (24.2MP, Black) | ₹ 62,290 |
Canon EOS R50 Mirrorless Camera price in India starts from ₹ 62,290. The lowest price of Canon EOS R50 Mirrorless Camera is ₹ 62,290 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Canon |
| Model | EOS R50 Mirrorless Camera |
| Price in India | ₹62,290 |
| Model Name | EOS R50 |
| Model Number | R50 |
| Series | EOS |
| Color | Black |
| SLR Variant | Body with RF - S 18 - 45 mm f/4.5 - 6.3 IS STM |
| Effective Pixels | 24.2 MP |
| Tripod Socket | Yes |
| Dimensions(WxHxD) | 113.3x85.5x68.8mm |
| Weight | 0.62 kg |
| Face Detection | Yes |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 22.3 x 14.9 mm |
| Lens Mount | Canon RF |
| Manual Focus | Yes |
| Dust Reduction | Yes |
| View Finder | Yes |
| Focus Mode | Continuous - Servo AF, Manual Focus, Single - Servo AF |
| Exposure Mode | Manual, Automatic |
| Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Self-timer | Yes |
| Built-in Flash | Yes |
| Image Format | JPEG L/RAW/C-RAW/HEIF |
| Image Sizing | 6240x4160 |
| HDR Support | Yes |
| Display Type | LCD |
| Display Size | 3 inch |
| Touch Screen | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Number of Batteries | 1 |
| Video Resolution | 3840x2160 |
| Video Quality | H.264/H.265/MPEG-4/4K |
Canon EOS R50 Mirrorless Camera
₹62,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM