Realme has launched the Realme 16T in India with a 6.8-inch 144Hz LCD display, MediaTek Dimensity 6300 chipset, and an 8,000mAh battery with 45W SuperVOOC charging. The smartphone features a 50-megapixel Sony IMX852 main camera, a 16-megapixel selfie camera, and several AI-powered imaging tools. It also offers Hi-Res Audio support, IP69-rated dust and water resistance...
Realme 16T 5G comes with various downgrades over its predecessor. But it remains a decent choice for most users who are looking for a phone in its price range. The Realme 16T 5G’s 8,000mAh battery offers impressively long screen-on time, and the 45W charging support is quick enough, too. The smartphone can also take passable photos for your social media feed. Overall, it is a fine device, and its design really helps it stand out from the competition, giving it a sharp edge.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme 16T (6GB RAM, 128GB) - Aurora Green | ₹ 29,999 |
Realme 16T 5G price in India starts from ₹ 29,999. The lowest price of Realme 16T 5G is ₹ 29,999 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | 16T 5G |
| Price in India | ₹29,999 |
| Release date | 22nd May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.47 x 78.23 x 8.88 |
| Weight (g) | 224.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Starlight Black, Starlight Blue, Starlight Red |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Realme UI 7 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Realme 16T 5G
₹29,999
| Benchmark | Score | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 6,11,804 | ||||||
| PCMark Work 3.0 | 10,011 | ||||||
| Geekbench 6 | |||||||
|
|||||||
| Geekbench AI | |||||||
|
|||||||
| 3D Mark | |||||||
|
|||||||
Take-Two Confirms GTA 6 Launch Date Again, Says Marketing Campaign Will Begin This Summer