HMD Vibe 2 5G has been launched in India with a 6,000mAh battery. The new HMD phone is currently available for purchase in India through Flipkart in three colour options. It is offered in two RAM and storage options, and it runs on an octa-core chipset. It includes a 6.7-inch HD+ display and a 50-megapixel primary rear camera with LED flash support.
HMD Vibe 2 5G mobile was launched on 21st May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.70-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) and an aspect ratio of 20:9.HMD Vibe 2 5G comes with 4GB of RAM. The HMD Vibe 2 5G runs Android 16 and is powered by a 6000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the HMD Vibe 2 5G on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
HMD Vibe 2 5G is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage. The HMD Vibe 2 5G is a dual-SIM mobile. The HMD Vibe 2 5G measures 168.00 x 77.70 x 8.60mm (height x width x thickness) and weighs 210.00 grams. It was launched in Cosmic Lavender, Nordic Blue, and Peach Pink colours. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the HMD Vibe 2 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.20, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | HMD |
| Model | Vibe 2 5G |
| Release date | 21st May 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 168.00 x 77.70 x 8.60 |
| Weight (g) | 210.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
HMD Vibe 2 5G
Samsung Galaxy S27 Pro With 6.47-Inch Display Reportedly in Development; Could Join Galaxy S27 Lineup Next Year
HMD Vibe 2 5G Launched in India With 6,000mAh Battery, Up to 128GB Storage: Price, Specifications
Oppo Find X10 Series Leak Hints at a Notable Battery Upgrade Over Find X9 Lineup