| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 60 L Desert Air Cooler (Gale DAC 60, Grey) | ₹ 10,555 |
Crompton 60 L Desert Air Cooler (Gale DAC 60) price in India starts from ₹ 10,555. The lowest price of Crompton 60 L Desert Air Cooler (Gale DAC 60) is ₹ 10,555 at Flipkart on 13th May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 60 L Desert Air Cooler (Gale DAC 60) |
| Price in India | ₹10,555 |
| Model Name | Gale DAC 60 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Capacity | 60 L |
| Remote Support | Yes |
| Air Delivery | 4000 CMPH |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 470 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 150 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 62 cm x 111.5 cm x 42 cm |
| Weight | 12.6 kg |
Crompton 60 L Desert Air Cooler (Gale DAC 60)
₹10,555
Moto Tag 2 With UWB Tracking, Over 600 Days of Battery Life Launched in Select Markets