| Brand | Electrolux |
| Model | 150 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (EBP163) |
| Model Name | EBP163 |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Capacity | 150 L |
| Colours | Red |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Dimensions (mm) | 986.00 x 620.00 x 0.00 |
| Depth | 524 mm |
| Weight | 27.00 kg |
| Power Consumption | AC 230 V/50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | Recessed Handle |
| Gasket Type | Anti-bacterial |
| Warranty Summary | Brand Installation & Demo not applicable. If required by the customer, will be on chargeable basis. |
Electrolux 150 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (EBP163)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM