| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, EI 18A3T PYA IVBL IOT, White) | ₹ 30,990 |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18A3T PYA IVBL IOT) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18A3T PYA IVBL IOT) is ₹ 30,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18A3T PYA IVBL IOT) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Model Name | EI 18A3T PYA IVBL IOT |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 98.2 cm x 30 cm x 24.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Indoor Noise Level | 38 dB |
| ISEER | 3.90 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Swing |
| Warranty Summary | 10 years warranty on the Inverter compressor, 5 years warranty on the whole product |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18A3T PYA IVBL IOT)
₹30,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM