| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, EI 18P3T WZT, White) | ₹ 28,490 |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18P3T WZT) price in India starts from ₹ 28,490. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18P3T WZT) is ₹ 28,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18P3T WZT) |
| Price in India | ₹28,490 |
| Model Name | AC 1.5T EI 18P3T WZT |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Cool Mode, Auto Mode, Fan Mode, Heat Mode, Turbo Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 93 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.5 cm x 49 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20.6 kg |
| Cooling Coverage Area | 150 to 180 sq ft |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Fin |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on the Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 18P3T WZT)
₹28,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM