| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, SIH 18ITC3 WYC, White) | ₹ 37,790 |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIH 18ITC3 WYC) price in India starts from ₹ 37,790. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIH 18ITC3 WYC) is ₹ 37,790 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIH 18ITC3 WYC) |
| Price in India | ₹37,790 |
| Model Name | SIH 18ITC3 WYC |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | Yes |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Cool Mode, Auto Mode, Fan Mode, Heat Mode, Turbo Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 90 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 39dB |
| Cooling Coverage Area | 150 to 180 sq ft |
| ISEER | 4.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Fin |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on the Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIH 18ITC3 WYC)
₹37,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM