| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 194 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD EMARVEL 215E, Fossil Steel) | ₹ 16,490 |
Godrej 194 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD EMARVEL 215E) price in India starts from ₹ 16,490. The lowest price of Godrej 194 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD EMARVEL 215E) is ₹ 16,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 194 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD EMARVEL 215E) |
| Price in India | ₹16,490 |
| Model Name | RD EMARVEL 215E |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Fixed Speed Compressor |
| Capacity | 194 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 124.50 x 57.50 x 0.00 |
| Depth | 66.4 cm |
| Weight | 33.6 kg |
| Power Consumption | 127W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
Godrej 194 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD EMARVEL 215E)
₹16,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM