| Brand | Huawei |
| Model | Smart Screen V 85 |
| Release date | 8th April 2021 |
| Model Name | Smart Screen V 85 |
| Display Size | 85 inch |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | V series |
| Launch Year | 2021 |
| Number of Cores | quad-core |
| Graphic Processor | Mali-G51 |
| RAM | 4GB |
| Storage Capacity | 64GB |
| Operating System Present | HarmonyOS |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Brightness | 1000 |
| Picture in Picture (PIP) | Yes |
| View Angle | 178 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| Speaker Output RMS | 75W |
Huawei Smart Screen V 85
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title