JBL has launched its Bar MK2 soundbar lineup in India, including the 1300MK2, 1000MK2, 800MK2, and 500MK2. The range supports Dolby Atmos, DTS, and MultiBeam 3.0, with output from 750W to 2,470W. Higher-end models feature detachable wireless surround speakers and up-firing drivers, while all models include SmartDetails and PureVoice 2.0. The lineup also supports strea...
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| JBL Bar 1300MK2 Wireless Bluetooth Speaker (Black) | ₹ 124,999 |
JBL Bar 1300MK2 price in India starts from ₹ 124,999. The lowest price of JBL Bar 1300MK2 is ₹ 124,999 at Amazon on 30th April 2026.
| Brand | JBL |
| Model | Bar 1300MK2 |
| Price in India | ₹124,999 |
| Release date | 27th April 2026 |
| Model Name | BAR 1300MK2 |
| Speaker Type | Soundbar |
| Features | Bluetooth |
| Power Output | 2470 |
| Subwoofer | Yes |
| Width | 1030 |
| Height | 58 |
| Depth | 136 |
| Subwoofer Width | 315 |
| Subwoofer Height | 277 |
| Subwoofer Depth | 275 |
| Subwoofer Weight | 12 |
| Battery Capacity | 4722mAh |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | USB Type-A |
| Audio Codec | mp3 |
| Tweeter Support | 7x 1" (25mm) tweeters |
| Technology Used | Dolby Atmos |
| Driver Size | 8x (50x75mm) racetrack drivers, 4x 3" (75mm) up-firing full-range drivers |
JBL Bar 1300MK2
₹124,999
iQOO Neo 10 Gets New Alpine White, Asphalt Black Colour Options in India: Price, Specifications