Lenovo ThinkPhone 25 mobile was launched on 1st October 2024. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.36-inch touchscreen display offering a resolution of 2670x1220 pixels (FHD+). The display sports Gorilla Glass for protection. Lenovo ThinkPhone 25 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7300 processor. It comes with 8GB of RAM. The Lenovo ThinkPhone 25 runs Android 14 and is powered by a 4310mAh battery. The Lenovo ThinkPhone 25 supports 68W Turbo Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lenovo ThinkPhone 25 on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel primary camera; a 13-megapixel camera, and a 10-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor.
Lenovo ThinkPhone 25 is based on Android 14 and packs 256GB of inbuilt storage. The Lenovo ThinkPhone 25 is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Lenovo ThinkPhone 25 measures 154.10 x 71.20 x 8.10mm (height x width x thickness) and weighs 171.00 grams. It was launched in Carbon Black colour. It features an IP68 rating for dust and water protection. It bears a plastic body.
Connectivity options on the Lenovo ThinkPhone 25 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.30, NFC, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Lenovo ThinkPhone 25 supports face unlock.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPhone 25 |
| Release date | 1st October 2024 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Plastic |
| Dimensions (mm) | 154.10 x 71.20 x 8.10 |
| Weight (g) | 171.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 4310 |
| Fast charging | 68W Turbo Charge |
| Colours | Carbon Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.36 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2670x1220 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7300 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 13-megapixel + 10-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 32-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Lenovo ThinkPhone 25
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications