| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, TS-UH19VNXE, White) | ₹ 44,990 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (TS-UH19VNXE) price in India starts from ₹ 44,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (TS-UH19VNXE) is ₹ 44,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (TS-UH19VNXE) |
| Price in India | ₹44,990 |
| Model Name | TS-UH19VNXE |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 36 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 140 to 170 Sqft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Other Power Features | Eco Friendly |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Condenser Fin Type | Golden Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4-Way air distributor |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AA Batteries |
| Other Features | IDU Remote LCD with Backlight |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (TS-UH19VNXE)
₹44,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM