| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (Copper Condensor, UW-Q18WWXA, White) | ₹ 38,990 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (UW-Q18WWXA) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (UW-Q18WWXA) is ₹ 38,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (UW-Q18WWXA) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Model Name | UW-Q18WWXA |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4700 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | High Mode, Mid Mode, Low Mode, Sleep Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 45 cm x 77.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 46 Kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111 to 150 sq ft |
| ISEER | 3.26 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 7.8 A |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Protection |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 459 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging (T&C) |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (UW-Q18WWXA)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM