| Brand | Mi |
| Model | TV Lux 82-Inch |
| Release date | 28th September 2020 |
| Model Name | Mi TV Lux 82inch |
| Display Size | 82 inch |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2020 |
| Resolution Standard | 4K |
| Number of Cores | quad-core |
| Graphic Processor | Mail-G52 MC1 |
| RAM | 4GB |
| Storage Capacity | 64GB |
| Operating System Present | MIUI for TV |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 2.4GHz, 5GHz |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Brightness | 1000 nits |
| View Angle | 178 |
| Number of Speakers | 6 |
| Sound Technology | Dolby Atnmos |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1830.3 x 1147.6mm |
Mi TV Lux 82-Inch
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM