| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Nikon Z5 Camera (24.3MP, Black) | ₹ 140,591 |
Nikon Z5 price in India starts from ₹ 140,591. The lowest price of Nikon Z5 is ₹ 140,591 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Nikon |
| Model | Z5 |
| Price in India | ₹140,591 |
| Release date | 21st July 2020 |
| Model Name | Z5 |
| Series | Z |
| Color | Black |
| SLR Variant | Mirrorless |
| Type | DSLR Camera |
| Effective Pixels | 24.2 MP |
| Weight | 675.00 kg |
| Face Detection | Yes |
| Maximum Burst | 4.5 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | Full-frame |
| Maximum ISO | 1,02,400 |
| Other Sensor Features | 5-axis |
| Lens Mount | Z mount |
| View Finder | Yes |
| View Finder Type | Electronic |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | 0.8x |
| Auto Focus | PDAF + CAF |
| Focus Points | 273 |
| Image Format | JPEG + RAW |
| Image Stabilizer | 5-axis |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 3 inch |
| Touch Screen | Yes |
| Other Display Features | Touchscreen |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Wifi | Yes |
| Card Type | SD |
| Battery Type | Lithium ion |
| Battery Life | 430 |
| Number of Batteries | 1 |
| Microphone | Yes |
| Speaker | Yes |
| Video Resolution | 4K |
| Frame Rates in Video Modes | 4K 30p, 1080p 60p |
| Delete Function | Yes |
| Silent Shooting | Yes |
| Drive Modes | Yes |
| Scene Modes | Yes |
Nikon Z5
₹140,591
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM