| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 26 L Personal Air Cooler (Ultimo Tower CT2603H, White) | ₹ 9,799 |
Orient 26 L Personal Air Cooler (Ultimo Tower CT2603H) price in India starts from ₹ 9,799. The lowest price of Orient 26 L Personal Air Cooler (Ultimo Tower CT2603H) is ₹ 9,799 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 26 L Personal Air Cooler (Ultimo Tower CT2603H) |
| Price in India | ₹9,799 |
| Model Name | Ultimo Tower CT2603H |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 26 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 900 sq ft |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net, Cord winder, Slidable Dust Filter, Removable Ice Tray |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 34.6 cm x 105 cm x 39 cm |
| Weight | 9.20 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Wear and Tear due to Usage or Usage Not Prescribed in the Manual |
| Warranty Service Type | Customer Needs to Call Toll Free Number 18001037574, Technician will be Allocated and will Visit the Location for Inspection and Further Action |
Orient 26 L Personal Air Cooler (Ultimo Tower CT2603H)
₹9,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM