| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool Neo 50 CW5003B, White) | ₹ 8,865 |
Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool Neo 50 CW5003B) price in India starts from ₹ 8,865. The lowest price of Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool Neo 50 CW5003B) is ₹ 8,865 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 50 L Window Air Cooler (Magicool Neo 50 CW5003B) |
| Price in India | ₹8,865 |
| Model Name | Magicool Neo 50 CW5003B |
| Type | Window |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 50 L |
| Colour | White |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 220 W |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 57.5 cm x 75 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to wear and tear caused due to usage over time or usage/installation not prescribed in the manual. |
| Warranty Service Type | Customer Needs to Call Toll Free Number 18001037574, Technician will be Allocated and will Visit the Location for Inspection and Further Action |
Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool Neo 50 CW5003B)
₹8,865
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM