| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 88 L Desert Air Cooler (Tornado CD8804H, Black) | ₹ 9,190 |
Orient 88 L Desert Air Cooler (Tornado CD8804H) price in India starts from ₹ 9,190. The lowest price of Orient 88 L Desert Air Cooler (Tornado CD8804H) is ₹ 9,190 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 88 L Desert Air Cooler (Tornado CD8804H) |
| Price in India | ₹9,190 |
| Model Name | Tornado CD8804H |
| Colour | Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 88 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Natural Breez Mode |
| Air Delivery | 3650 cfm |
| Air Throw Distance | 55 ft |
| Motor Speed | 1800 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 360 sq.ft |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 190V |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 133 cm x 41 cm |
| Weight | 18.6 kg |
| Blower/Fan Diameter | 41 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Orient 88 L Desert Air Cooler (Tornado CD8804H)
₹9,190
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM