| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme TechLife 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (RMFL1055NHIJW, White) | ₹ 24,490 |
Realme TechLife 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (RMFL1055NHIJW) price in India starts from ₹ 24,490. The lowest price of Realme TechLife 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (RMFL1055NHIJW) is ₹ 24,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Realme TechLife |
| Model | 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (RMFL1055NHIJW) |
| Price in India | ₹24,490 |
| Model Name | RMFL1055NHIJW |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 59.50 x 0.00 |
| Depth | 49.5 cm |
| Weight | 64 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 16 |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Water Consumption | 6.3 L |
| Power Requirement | 240V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive and 5 Years on Wash Motor |
| Covered in Warranty | Warranty is non-transferrable, valid only in the territory of India and extended only to the first end user customer. Warranty will be valid only when the original purchase invoice is presented at the time of service. Warranty will cover only functional (electrical) parts and software issues having manufacturing defects. In case of a commercial usage (like laundry, hotel, paying guest, Office) of the product, warranty period will be limited to 90 days only from delivery of product. While carrying out repair, brand may use accessories or spare/s part/s product that are new, compatiable, refurbished or reconditioned. This warranty covers only the defects in the product arising out of manufacturing. Missing/defective accessories shall be repaired ,replaced with new one, and not the complete product. |
| Not Covered in Warranty | No warranty on certain parts of product failures like rubber, plastic, door, spring, handle, fasteners, wire, knob, filter, glass, frame, body, wheels etc. No warranty on (external/internal) accessories like inlet-outlet hose or pipe etc. Defects arising like improper usage, miss-handling, usage not as per user manual, normal wear and tear physical damages, electrical damage caused by abnormal voltage, spike, earthing conditions are not covered under warranty. Plumbing / electrical work is not in scope of installation and repair. The brand shall not be liable for any loss or damage, cost of expense that arises due to inability or improper usage of product. Brand is not held responsible under any circumstances for such loss, damage, cost of expense exceeding the purchase price of the product (MRP). Warranty shall be null and void if-type or serial number on the product has been altered, removed, or defaced. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Realme TechLife 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (RMFL1055NHIJW)
₹24,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM