| Brand | Sansui |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS) |
| Price in India | ₹16,499 |
| Model Name | 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Pro View |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 915mm x 540mm x 95mm |
| Weight (without stand) | 6.34kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 915mm x 590mm x 230mm |
| Weight (with stand) | 6.4kg |
| Stand Type | Table Top |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Quad Core |
| Graphic Processor | Penta Core Mali-450 |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android Based |
| Screen Mirroring | Yes |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| PC Audio In | No |
| PC D-sub | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | No |
| RF Connectivity Input | Yes |
| Brightness | 320 nits |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Static) |
| Picture And Picture (PAP) | No |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box |
| Sound Technology | Immersive High Quality Sound |
| Surround Sound | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Power Consumption | 85W, 0.5W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | No |
| RF Capable | No |
| Battery Type | AAA |
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM