| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 32 Inches HD Ready LED TV (32LJ523D, Grey) | ₹ 16,400 |
LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ523D) price in India starts from ₹ 16,400. The lowest price of LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ523D) is ₹ 16,400 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ523D) |
| Price in India | ₹16,400 |
| Model Name | 32LJ523D |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Series | LJ523D |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 734 mm x 438 mm x 71 mm |
| Weight (without stand) | 4.5 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 734 mm x 474 mm x 172 mm |
| Weight (with stand) | Set Weight In Carton: 6.2 Kg, Min Depth Without Stand: 66mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | No |
| RF Connectivity Input | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component In Y, Pb, Pr Plus Audio: 1 Composite/Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, DTS Codec Support |
| Surround Sound | Virtual Surround Sound |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | Audio Codec: AC3Dolby Digital, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, WMA |
| Power Consumption | 35 W, 0.3 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
| Picture Engine | Color Master Engine |
| View Angle | Wide degree |
| Aspect Ratio | 5 Modes: 16:9, Original, 4:3, Vertical Zoom, All Direction Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ523D)
₹16,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM