| Brand | SVL |
| Model | 20 Inch LED HD Ready TV (TWENTY20) |
| Price in India | ₹7,990 |
| Model Name | TWENTY20 |
| Display Size | 20 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2015 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 492 mm x 296 mm x 66 mm |
| Weight (without stand) | 2.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 492 mm x 317 mm x 120 mm |
| Weight (with stand) | 2.9 kg |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | No |
| PC Audio In | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 8 W x 2 |
| Power Consumption | 36 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Battery Type | AAA |
| View Angle | 90 / 65 Degree |
| Aspect Ratio | 0.672916667 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
SVL 20 Inch LED HD Ready TV (TWENTY20)
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM