| Brand | SVL |
| Model | 22 Inch LED Full HD TV (22FHDLCX) |
| Price in India | ₹9,990 |
| Model Name | 22FHDLCX |
| Display Size | 22 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 505 mm x 300 mm x 65 mm |
| Weight (without stand) | 2.85 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 505 mm x 325 mm x 65 mm |
| Weight (with stand) | 545 x 350 x 112 mm |
| Stand Type | Tabletop Mount |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1 |
| Brightness | 300 nits |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic Static |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 35 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
SVL 22 Inch LED Full HD TV (22FHDLCX)
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM